Strona Główna Międzyzdroje i Wyspa Wolin Nasze kwatery Cennik Kontakt Rezerwacja Dojazd do nas

***SZCZYPTA INFORMACJI O MIĘDZYZDROJACH I I OKOLICY *** 

Międzyzdroje to miejscowość wczasowo-turystyczna, zwana Perłą Bałtyku, zaliczana do uzdrowisk. Miasteczko, liczące blisko 6 tys. mieszkańców, położone na największej polskiej wyspie Wolin, na skraju Wolińskiego Parku Narodowego, słynie z przepięknej piaszczystej plaży i stromo urywających się nad morzem klifów. Wiele uroku dodaje Międzyzdrojom zachowane do dziś drewniane budynki zdrojowe z XIX w. oraz przepiękne okazy przyrody, m.in. cisy zwane „Strażnikami księcia”, dąb „Storrada”, pomnikowe dęby „Bolko” i „Rogalinda”, jesion „Olbrzym”. Warunki naturalne i piękno okolic Międzyzdrojów skłaniają do pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. W XII w. na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów leżały dwie osady znane jako Kępieniec i Żelazo. Pierwsza znajdowała się w lasach wolińskich i była wioską rolniczą, której mieszkańcy trudnili się wypasem świń. Druga miała charakter przemysłowy, gdyż eksploatowano tam bagienną rudę żelaza. Znamy nawet nazwiska dwóch hutników z Wolina, którymi byli Krystyn Kowal i Paweł Ciepołek. Z XVI w. pochodzi pierwsza wzmianka o wiosce Mysdroye, czyli miejscu położonym pomiędzy zdrojami - wodami Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego. Nazwa Międzyzdroje pojawiła się po raz pierwszy w 1579. Była to wówczas niewielka osada, położona przy szlaku handlowym z wyspy Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina. W XVI w. książę pomorski wybudował tu karczmę, która pełniła rolę komory celnej do pobierania opłat od wiezionych towarów. W końcu XVIII w. karczma została zasypana przez ruchome piaski. Po okresie przynależności do Księstwa Zachodniopomorskiego, w 1630 Międzyzdroje zajęli Szwedzi, a w 1720 - Prusacy. Do pocz. XIX w. pozostawały one osadą rybacką. Od 1830 zaczęli napływać tu letnicy. Rozkwit Międzyzdrojów jako ośrodka wczasowo - wypoczynkowego nastąpił pod koniec XIX w. Wybudowano wtedy zakład solankowy, hotele, pensjonaty, uporządkowano wybrzeże, zbudowano drewniane molo, przystań dla statków pasażerskich oraz założono park zdrojowy. W 1899 uruchomiono linię kolejową łączącą Międzyzdroje ze Szczecinem i Świnoujściem. Atrakcyjność kąpieliska w tym okresie opisał w pamiętnikach Kazimierz Chędowski (1843-1920), pisarz, historyk i publicysta, wybitny polski pamiętnikarz, który jako minister do spraw Galicji w rządzie Austro-Węgier przybywał z Wiednia na wypoczynek do Międzyzdrojów. W okresie międzywojennym Międzyzdroje straciły nieco na znaczeniu jako miejscowość kąpieliskowa na rzecz szybko rozwijającego się pod tym względem pobliskiego Świnoujścia. Walki pod koniec II wojny światowej nie spowodowały tu większych strat. W 1947 Międzyzdroje uzyskały prawa miejskie, a w 1958 przywrócono im funkcje ośrodka wczasowego i kąpieliska. W 1973-84 były częścią Świnoujścia.

Promenada Gwiazd – słynny deptak u stóp Hotelu Amber Baltic, na którym corocznie podczas Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd artyści polskiej sceny filmowej i teatralnej pozostawiają odciski swoich dłoni odlanych w brązie.

  Jedna z atrakcji Promenady Liczne restauracje i knajpki na Promenadzie Odcisk dłoni w brązie - na Promenadzie Gwiazd. Odcisk dłoni w brązie - na Promenadzie Gwiazd. Odcisk dłoni w brązie - na Promenadzie Gwiazd. Tu, przy Hotelu Amber zaczyna się Promenada Gwiazd Promenada nadmorska

Molo (ponad 300 m w głąb morza) – nowo wybudowane w 1994r. w miejscu pierwszego mola w Międzyzdrojach z 1884r.. Wejście przestronnym pawilonem, wypełnionym nastrojowymi kafejkami. Z mola rozciąga się przepiękny widok na Zatokę Pomorską, urwiste klify, piaszczyste plaże i zabudowania Międzyzdrojów oraz sąsiednich kąpielisk. Od niedawna też można odbyć rejs jednym z wielu zawijających tu statków wycieczkowych.

Widok na całe molo Widok z plaży na molo Stylowe wejście na molo z głównej promenady Tuż po zachodzie słońca... Statek Viking zawijający do Międzyzdrojów Panorama na Międzyzdroje i wschodnie klifowe wybrzeże Plaża w Międzyzdrojach

Kościół Św. Piotra – zbudowany w stylu neogotyckim, z 1862r. Miejsce corocznego Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej

  Kościół w Międzyzdrojach

Kawcza Góra (61 m n.p.m.) – pierwszy od zachodu klif polskiego wybrzeża, z przepięknym widokiem z tarasu na plażę Międzyzdrojów, Świnoujście i Albeck. U podnóża klifu baza rybacka, w której kutry po każdym połowie są wyciągane na brzeg. Czasem idąc plażą dalej na wschód od Kawczej Góry, na leżących w wodzie kamieniach, można tu dojrzeć nawet fokę. Chcąc podziwiać panoramę ze szczytu warto wejść na pobliską Górę Gosań.

Wzgórze Gosań – najwyższy klif na polskim wybrzeżu z punktem widokowym, oddalony ok. 2 km od Miedzyzdrojów (dojście ok. 400 m od drogi na Dziwnów), gwarantuje niesamowity widok na Bałtyk, klif, plażę i wybrzeże Zatoki Pomorskiej z wysokości prawie 100 metrów.

  Góra Gosłań widziana z plaży Droga do punktu widokowego Widok na plażę Widok na klifowe wybrzeże Statki czekające na redzie przy Świnoujściu. Zachód słońca z Gosłania Widok na Zatokę Pomorską

Rezerwat Żubrów – pokazowy rezerwat, w którym obok tych największych europejskich ssaków można oglądać także dziki, sarny, łanie, orła morskiego i puchacza.

  


Wyspa Wolin - ponad jedną trzecią obszaru wyspy o powierzchni 262 km2 zajmuje Woliński Park Narodowy, którego symbolem jest orzeł morski - bielik. Przyroda jest niezwykle urozmaicona. Występują tutaj duże kompleksy borów sosnowych, buczyn pomorskich, lasy bukowo-dębowe olsy oraz rozległe torfowiska i łąki. Żyją tu żubry, dziki, sarny, borsuki, wydry oraz żurawie, czaple i inne ptaki (ogółem ok. 140 gatunków). Region obfituje w liczne ciekawe miejsca i obiekty warte obejrzenia:

Kołczewo – grodzisko nad jeziorem, Klasztorne Wzgórze, ryglowe stodoły, pole golfowe.

Lubin – grodzisko z IX-XIII w., klify i głazowisko nad Zalewem Szczecińskim, Wzgórze Zielonka (Orle Wzgórze – 81 m n.p.m.) z widokiem na Krainę 44 Wysp (wsteczna delta Świny oraz widok na Zalew Szczeciński).

Punkt widokowy na Wzgórzu Zielonka - miejsce, z którego widać imponującą "krainę 44 wysp", czyli ciągnące się po horyzont trzcinowiska wieńczące na północy Zalew Szczeciński. Najpiękniejszy widok w słoneczne popołudnia.

 Widok na wsteczną deltę Świny z góry Zielonka Widok z góry Zielonka Widok z góry Zielonka Na wzgórze wiedzie malownicza droga przez las

Wapnica – Jezioro Turkusowe, roślinność śródziemnomorska, punkt widokowy na Piaskowej Górze.

Jezioro Turkusowe - jezioro o wspaniale przejrzystej, turkusowo połyskującej wodzie, powstało po odkrywkowej kopalni kredy, która działała tu do lat 50-tych. Nad jeziorem górują lesiste wzgórza, z których można podziwiać w pełni jego urok. 

Jezioro Turkusowe Jezioro Turkusowe Jezioro Turkusowe - widok z dołu Widok z tarasu widokowego

Wicko – fundamenty dział V-3, bunkier schronieniowy, martwy klif, jezioro Wicko Małe.

Stanowiska wyrzutni V3 pozostałości po trzech potężnych działach: mocno zniszczone ceglane bloki, ustawione jak domino na stromym zboczu oraz ukryty między drzewami bunkier. Miejsce działa bardzo mocno na wyobraźnię - kulisy tego, zleconego osobiście przez Hitlera eksperymentu, wyjaśniają tablice informacyjne ze zdjęciami i rysunkami, znajdujące się w bunkrze u podnóża góry.

Bunkier - muzeum z licznymi pamiątkami i fotografiami wyrzutni  Resztki konstrukcji wyrzutni rakiet V3

Wolin – kościół z XIII-XV w., muzeum archeologiczne, rezerwat kurhanów na Wzgórzu Wisielców, Srebrne Wzgórze, ostoja ptaków na półwyspie Rów, obrotowy most zwodzony.

Kościół w Wolinie Ratusz w Wolinie

Wzgórze Wisielców - miejsce atrakcyjne głównie ze względu na swoją bogatą przeszłość. Na zarośniętym wzgórzu stoi pomnik Trygława, a nieco dalej - mocno zaniedbana polanka kryjąca cmentarz kurhanowy.

Wioska Wikingów na Wyspie - drewniany ostrokół z wieżyczkami to miejsce, w którym odbywa się słynny w Europie, coroczny Festiwal Wikingów. Niebawem powstanie tu skansen archeologiczny, podobny do tego jaki można zwiedzać w Biskupinie.

Jezioro Czajcze i cypel – grodzisko - powszechnie uważane za najpiękniejsze naturalne jezioro Wolina. Wyróżnia się puszczańskimi brzegami i nietypowym kształtem, przypominającym podkowę - w sam jego środek wbija się leśny półwysep, który w zamierzchłym średniowieczu był warownią wyspy Wolinian.

Kamień Pomorski - malownicze miasto położone na stałym lądzie - tuż obok Wyspy Wolin. Kamień Pomorski posiada wspaniałe warunki klimatyczne oraz bogactwa naturalne w postaci źródeł solankowych. Walory te przyczyniły się do rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Do Kamienia Pomorskiego przylgnęły określenia: "Uzdrowisko, miasto zabytków i festiwali" oraz "Letnia muzyczna stolica Polski" ze względu na odbywający się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Mury obronne okalające miasto od strony Świny Widok na Kamień Pomorski z mola rybackiego Barokowe organy w Katedrze -13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek. Ratusz - wybudowany na przełomie XIII i XIV w

Baszta - mieści się w niej muzeum kamieni szlachetnych Malowniczy rynek


Inne zdjęcia z Międzyzdrojów i okolic.

Zachód słońca widziany z Góry Gosłań. Baza rybacka przy Kawczej Górze Dziki wychodzące na ulice to często spotykany widok :) Klifowe wybrzeże Mewa w locie Skąpana w słońcu dzika plaża Widok na Zatokę Pomorską Tuż obok promenady - miejsce pełne sklepów i restauracji. Molo nocą Zachód słońca nad Zatoką Pomorską

Uwaga! Wszelkie prawa do zdjęć zastrzeżone. Kopiowanie, reprodukcja, używanie do celów komercyjnych będzie ścigane z pełną surowością prawa.

(C) by HELP      Zalecana rozdzielczość 1024/768 przeglądarka IE wersja od 5.5